Κόσμος

Η Ατλέτικο πήρε με 1-0 το ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα (δείτε τα highlights)

Το ντέρμπι στο «Wanda Metropolitano» κατέληξε στη γηπεδούχο Ατλέτικο Μαδρίτης, που επιβλήθηκε 1-0 της Μπαρτσελόνα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, έπιασε στην κορυφή τη Σοσιεδάδ και άφησε τους απογοητευτικούς Καταλανούς στο -9 από την κορυφή!

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Γιανίκ Καράσκο, όταν ο Πικέ έχασε την μπάλα, ο Κορέα έβγαλε την κάθετη πάσα, ο Τερ Στέγκεν έκανε αποτυχημένη έξοδο πολλά μέτρα έξω από την περιοχή και ο Βέλγος διεθνής, αφού τον πέρασε, σκόραρε με μακρινό πλασέ σε άδειο τέρμα.

Η τρίτη ήττα σε οκτώ παιχνίδια θα βυθίσει ακόμη περισσότερο στην εσωστρέφεια τους Καταλανούς και ειδικά τον Μέσι, που άρχισε πάλι να «ψάχνεται», ενώ ούτε ο Κούμαν θα μπορέσει να μείνει στο απυρόβλητο.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Οσασούνα-Ουέσκα 1-1 (66΄ Γκαρσία – 5΄ Ραμίρες)

Λεβάντε-Έλτσε 1-1 (12΄ Μελέρο – 64΄ Μορέντε)

Βιγιαρεάλ-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (76. πέν. Μορένο – 2΄ Ντίας)

Σεβίλη-Θέλτα 4-2 (2΄ Νάβας, 45΄ Εν-Νεσίρι, 85΄ Εσκουντέρο, 87΄ Ελ Χαντάντι – 10΄ Άσπας, 38΄ Νολίτο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 1-0 (45΄+3 Καράσκο)