Τα Νέα της Καβάλας και της Θάσου Online
Auto Moto

Rally Dakar 2021, 5η μέρα, τα λάθη έκριναν τη νίκη

Η 5η μέρα του Rally Dakar με μήκος 456 αγωνιστικά χιλιόμετρα, ήταν μία από τις πιο δύσκολες του φετινού αγώνα, όχι για το μέγεθος της αλλά για τις παγίδες που έκρυβε στην πλοήγηση. Είχε πολλά σημεία που ήταν εύκολο να γίνει λάθος, ειδικά αν οι συμμετέχοντες διατηρούσαν γρήγορο ρυθμό. Έχει αποδειχθεί αρκετές φορές στο Dakar πως είναι προτιμότερο να μειώσει κάποιος ταχύτητα και να σιγουρέψει την κατεύθυνση που πρέπει να ακολουθήσει παρά να συνεχίσει με μεγάλη ταχύτητα και να χάσει τελικά τον προσανατολισμό του. Ακριβώς αυτό αποδείχθηκε την 5η μέρα του φετινού αγώνα αφού κέρδισαν αυτοί που έκαναν τα λιγότερα λάθη.

Στις μοτοσυκλέτες ο έμπειρος Αργεντινός Kevin Benavides που μέχρι τώρα δεν είχε δείξει τις ικανότητες του, κατάφερε να κερδίσει την ειδική και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των υπολοίπων, να ανέβει και στην 1η θέση της κατάταξης. Έχοντας μάθει από τα λάθη του παρελθόντος, ο Benavides οδήγησε όπως έπρεπε και πήρε τη νίκη αφήνοντας 1 λεπτό πίσω του τον Jose Ignacio Cornejo Florimo, τον αναβάτη από τη Χιλή. Στην κατάταξη ο Benavides προηγείται πλέον έχοντας 2,5 λεπτά πίσω του τον Xavier De Soultrait κάτι περισσότερο από 3,5 λεπτά τον Jose Ignacio Cornejo Florimo. Ο Joan Barreda που ήταν πρωτοπόρος πριν την έναρξη της ειδικής, αντιμετώπισε προβλήματα πλοήγησης και τερμάτισε 17ος υποχωρώντας στην 9η θέση της κατάταξης.

Στα αυτοκίνητα ο Giniel de Villiers που δεν είχε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο φετινό αγώνα, ήταν ο πρωταγωνιστής της 5ης μέρας. Κατέχοντας την 22η θέση στο τέλος της 4ης μέρας, ξεκίνησε δυνατά και αλάνθαστα την 5η και μετά τα 250 πρώτα χιλιόμετρα είχε διαφορά που ξεπερνούσε τα 7 λεπτά από τον δεύτερο. Στη συνέχεια, μείωσε το ρυθμό του και τελικά αναδείχθηκε νικητής με διαφορά 58 δευτερολέπτων από τον 2ο, Brian Baragwanath. Αυτή ήταν η 17η νίκη του de Villiers στο Dakar. Την πρώτη τριάδα της ειδικής συμπλήρωσε ο Stephane Peterhansel. Ο Peterhansel παρότι δεν έχει κερδίσει ούτε μία ειδική στο φετινό αγώνα, προηγείται στην κατάταξη και μάλιστα αύξησε κι άλλο τη διαφορά του αφού ο βασικός του αντίπαλος, Nasser Al Attiyah τερμάτισε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα πίσω του.

Ο Peterhansel αντιμετώπισε κι αυτός προβλήματα με την πλοήγηση, υποχώρησε στην 5η θέση αλλά πλησιάζοντας στο τέλος της ειδικής ανέκαμψε. Ο Martin Prokop έκανε καλό αγώνα και τερμάτισε στην 5η θέση. Στα πρώτα χιλιόμετρα της ειδικής «χάθηκε» ο Carlos Sainz και είδε τη διαφορά του από τον πρώτο να φτάνει στα 25 λεπτά. Στη συνέχεια κατάφερε να μειώσει τη διαφορά του και τερμάτισε τελικά 15 λεπτά πίσω από τον νικητή. Ακόμα πιο δύσκολη μέρα για τον Sebastien Loeb. Στο τέλος της 4ης μέρας δέχθηκε ποινή 5 λεπτών για παραβίαση του ορίου ταχύτητας που έχει τεθεί πλέον στον αγώνα. Την 5η μέρα, χάθηκε και τερμάτισε τελικά με διαφορά 50 λεπτών από τον 1ο. Μεγάλος άτυχος ο Henk Lategan που έχοντας τερματίσει 3ος και 2ος σε δύο ειδικές, είχε ατύχημα στα πρώτα 20 χιλιόμετρα της 5ης ειδικής και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τον αγώνα. Στην κατάταξη προηγείται ο 13 φορές νικητής του αγώνα, Stephane Peterhansel. Στη 2η θέση με διαφορά 6 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα ο Nasser Al Attiyah και την τριάδα συμπληρώνει ο Carlos Sainz αλλά με διαφορά που ξεπερνά τα 48 λεπτά!

Η 6η μέρα του αγώνα έχει μήκος 448 χιλιόμετρα και πάνω από τα μισά είναι άμμος και αμμόλοφοι. Οι αναβάτες μοτοσυκλετών αναμένεται να δυσκολευτούν αρκετά ενώ δεν αποκλείεται πολλούς από αυτούς να τους βρει η νύχτα στην έρημο.