Σάκκαρη Μαδρίτη – ήττα: Αποκλεισμός από το τουρνουά μετά την ήττα με την Χαντάντ Μάια

Σάκκαρη Μαδρίτη - ήττα: Η Σάκκαρη δέχθηκε πολύ νωρίς το break από την Χαντάντ Μάια και βρέθηκε να κυνηγάει με διαφορά δύο games

Απρ 29, 2024 - 18:00
 0  6

Αποκλείστηκε η Σάκκαρη από το τουρνουά τένις της Μαδρίτης ύστερα από την ήττα της από την Βραζιλιάνα τενίστρια Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια με 6-4. Αν και ξεκίνησε με πειστικό τρόπο το παιχνίδι, η Μαρία Σάκκαρη δέχθηκε πολύ νωρίς το break από την Χαντάντ Μάια και βρέθηκε να κυνηγάει με διαφορά δύο games (3-1). Η Βραζιλιάνα αθλήτρια βρέθηκε πολύ κοντά στο δεύτερο break, ωστόσο η Ελληνίδα διατήρησε δύσκολα το σερβίς για το 3-2. Ό,τι δεν κατάφερε στο 5ο game το κατάφερε δύο games αργότερα η Χαντάντ Μάια, κάνοντας δεύτερο break για το 5-2. Η Βραζιλιάνα σέρβιρε για να κλείσει το σετ, όμως η Σάκκαρη με εκπληκτική αντίδραση κατάφερε να πάρει το ένα break πίσω και στη συνέχεια να βρεθεί ένα game μακριά από την Βραζιλιάνα (5-4). Η Χαντάντ Μάια βρέθηκε για δεύτερη φορά με τις μπάλες στα χέρια για να κλείσει το σετ, αντιμετωπίζοντας δύο break points της Σάκκαρη.

Η Βραζιλιάνα, όμως στάθηκε σωστά πίσω από το σερβίς της και μετά από ένα χαμένο set point πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση με 6-4. Η Ελληνίδα πήρε το προβάδισμα, ωστόσο ξανά είδε την Χαντάντ Μάια να πηγαίνει στην αλλαγή πλευράς (2-1). Η Βραζιλιάνα έκανε το hold για το 3-1, διατηρώντας το προβάδισμα της. Στο 7ο game η αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη πραγματοποίησε το δεύτερο break στο σετ και σέρβιρε για να λήξει το ματς και να πάρει την πρόκριση (5-2). Η Ελληνίδα, όπως στο πρώτο σετ, πήρε πίσω το break της Βραζιλιάνας και μείωσε σε απόσταση αναπνοής (5-4). Το σετ κρίθηκε στο 10ο game, όπου η Χαντάντ Μάια ήταν πολύ καλή πίσω από το σερβίς κάνοντας το 6-4. Στα προημιτελικά του Madrid Open η Χαντάντ Μάια θ’ αντιμετωπίσει τη νικήτρια από το ματς Σβιόντεκ – Σορίμπες Τόρμο.

Παραμένει Μαδρίτη ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπορεί να έμεινε εκτός μονού στη Μαδρίτη, όμως θα αγωνιστεί αυτή την εβδομάδα στο διπλό της διοργάνωσης, παρέα με τον Πέτρο. Και είναι τυχερός που έχει έστω αυτή την υποχρέωση στην ισπανική πρωτεύουσα, καθώς σε διαφορετική περίπτωση θα έμενε «αδρανής» για περίπου δύο εβδομάδες, μέχρι να μπει (από τον δεύτερο γύρο) στο Masters της Ρώμης. Στέφανος και Πέτρος, λοιπόν, θα λάβουν μέρος στο διπλό, έχοντας πάντα το βλέμμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες και την εξασφάλιση ενός εισιτηρίου για το Παρίσι. Τα δύο αδέρφια θα παίξουν στον πρώτο γύρο με τους Βέλγους Ζιλ/Βίλεγκεν, ενώ αν πάρουν το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο, τότε ενδεχομένως θα πέσουν πάνω στους Γκρανογέρς/Ζεμπάγιος (Νο.2 του ταμπλό), που κάνουν πρεμιέρα κόντρα στους Γκρίκσπορ/Κούλχοφ.

Θυμίζουμε ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε στον πρώτο του αγώνα στο μονό από τον Βραζιλιάνο Τιάγκο Μοντέιρο, Νο.118 στον κόσμο. Ο Έλληνας Νο.7 του κόσμου, μετά την κατάκτηση του τίτλου στο Μόντε Κάρλο και τη συμμετοχή στον τελικό της Βαρκελώνης είπε πρόωρο «αντίο» στο Masters της Μαδρίτης και πλέον θα προτοιμαστεί για το 1000άρι τουρνουά της Ρώμης. Ο Τσιτσιπάς θα χάσει 170 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη, καθώς πέρσι έφτασε ως τα προημιτελικά. Πλέον, είναι αναγκασμένος να στέψει την προσοχή του στο «1000άρι» της Ρώμης, το οποίο είναι το τελευταίο τουρνουά πριν το Roland Garros.

Πηγή: gazzetta.gr