Παναθηναϊκός – Φενέρ 73 – 57: Πάνε για το έβδομο οι “πράσινοι”!

«Πράσινος» θρίαμβος στο Βερολίνο -Ο Παναθηναϊκός «πάτησε» τη Φενέρ (73-57) και πέρασε στον τελικό της Euroleague!

Μάι 24, 2024 - 22:00
 0  9

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε. Ο Παναθηναϊκός είναι και πάλι στον τελικό. Η αρμάδα του Εργκίν Αταμάν μετά από έναν καταπληκτικό ημιτελικό πήρε την νίκη κόντρα στη Φενέρμπαχτσε και πανηγύρισε την πρόκρισή της στον τελικό της διοργάνωσης, για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια. Ο Παναθηναϊκός είναι και πάλι στην κορυφή και τον χωρίζουν μόνο 40 λεπτά μπάσκετ από το να ράψει το 7ο αστέρι στη φανέλα του.

Ιδανικό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση με τους “πράσινους” να έχουν μπει στο ματς με απίστευτη αυτοσυγκέντρωση. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν “διάβαζαν” πολύ σωστά τις άμυνες της Φενέρ και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας έβρισκαν σουτ για να “χτυπήσουν” είτε από το “ζωγραφιστό”, είτε έξω από την περίμετρο. Την ίδια ώρα η επιθετική άμυνα του Παναθηναϊκού στα σικέ ενώ ρολ των Τούρκων έδωσε πολλές… άμυνες στους “πράσινους” με αποτέλεσμα οι παίκτες του Αταμάν στον πρώτο τετράλεπτο να προηγηθούν με 12-0.

Μετά από 5 λεπτά και 13 δεύτερα αγώνα η Φενέρ βρήκε σκορ με τον Ντέιβις να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους και να μειώνει σε 14-4. Ο Αταμάν έριξε στο παρκέ και τους Σλούκα και Γκριγκόνις με τον Λιθουανό να μπαίνει “καυτός” και με προσωπικές ενέργειες να δίνει λύσεις. Γκούντουριτς και Σανλί όμως προσπαθούσαν να.. συμμαζέψουν την κατάσταση και με τρίποντο του Τούρκου το σκορ ΄λέγανε 18-11. Οι “πράσινοι” όμως συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 22-13.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη διαφορά να πηγαίνει στους 11 πόντους, 24-13, αλλά τη Φενέρμπαχτσε να προσπαθεί αν βρει τον τρόπο να επιστρέψει. Λίγο ο Παναθηναϊκός που έμοιαζε να… βαραίνει και λίγο ο Ουίλμπεκιν που πάτησε το γκάζι και είχε και τις βοήθειες των Γκούντουριτς και Σέστινα και οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έριξαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 4 πόντους, 24-20. Ο Αταμάν άλλαξε πρόσωπα στους ψηλούς, ρίχνοντας στο παρκέ Αντετοκούνμπο και Χουάντσο με τον Ισπανό να πετυχαίνει τρίποντο με το “καλησπέρα” και να κάνει το 27-20 και τον Κώστα Σλούκα να στέλνει τη διαφορά στους. 9 πόντους, 29-20.

Φοβερή επιστροφή της Φενέρμπαχτσε

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε πως είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους προσπαθούσαν να βρουν τον τρόπο για να “χτυπήσουν”. Ο Ντέιβις ήταν ο παίκτης που κράτησε “ζωντανή” τη Φενέρμπαχτσε και με σουτ τριών πόντων έκανε το 34-29, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Οι “πράσινοι” είχαν χάσει το “καθαρό” μυαλό τους στην επίθεση, ενώ στην άμυνα άρχισαν να δουλεύουν τα πικ εν ρόλ της Φενέρ. Ο Ντέιβις είχε ζεσταθεί και με ένα ακόμα τρίποντο του “υπέγραψε” το 38-36 του ημιχρόνου.

Με νύχια και με δόντια μπροστά ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 7-2 πήρε προβάδισμα με 45-38, αλλά για μία ακόμα φορά η Φενέρμπαχτσε βρήκε τον τρόπο να μειώσει άμεσα και να μείνει μέσα στο ματς. Καλάθης και Μπιμπέροβιτς ήταν οι παίκτες που έκαναν τη διαφορά, με τον ομογενή γκαρντ να δίνει λύσεις και από το τρίποντο και μετά από το πρώτο τετράλεπτο το σκορ να είναι στο 48-45. Οι δύο ομάδες όσο περνούσε η ώρα έμοιαζαν να… κολλάνε στο παιχνίδι τους, με συνεχόμενα λάθη και τον Παναθηναϊκό να παίρνει… αέρα έπειτα από το αντιαθλητικό φάουλ του Μπιμπέροβιτς πάνω στον Γκραντ. Οι “πράσινοι” πήραν προβάδισμα 6 πόντων, 51-45, αλλά η Φενέρ βρήκε τις λύσεις από μακριά και με τρίποντο του Σέστινα και δίποντο του Ντόρσει το σκορ έγινε 51-50, 3:30 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η διαφορά πήγε και στους 3 πόντους, 53-50 με τις δύο ομάδες να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο, να μη μπορούν να παίξουν ορθολογικά και τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με μεγάλο τρίποντο να “σφραγίζει” το 56-50 στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο υπήρχε μόνο Παναθηναϊκός

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλύτερα και σε σχέση με τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου και σε σχέση με τη Φενέρμπαχτσε. Ένα φανταστικό κλέψιμο και κάρφωμα του Λεσόρ και δύο βολές από τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη έφεραν και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους, με τον Σέστινα να απαντάει με δίποντο για το 62-52. Από το σημείο εκείνο και έπειτα ο Παναθηναϊκός επέβαλλε και πάλι τον ρυθμό του πλήρως.

Με πολύ καλή άμυνα κράτησε τη Φενέρ στο απόλυτο μηδέν για σχεδόν 4 λεπτά και έτρεξε σερί… 5-0 παίρνοντας προβάδισμα 13 πόντων, 65-52, με γκολ-φάουλ του Ναν. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν χάσει το μυαλό τους και την ψυχραιμία τους με τον Νικ Καλάθη να κάνει το λάθος, να κάνει αντιαθλητικό φάουλ στον Παπαπέτρου (και να τη.. λέει και στον συμπαίκτη του στην Εθνική) και τους “πράσινους” να παίρνουν προβάδισμα 15 πόντων, 70-55 και να κάνουν το αποφασιστικότερο βήμα για την πρόκριση τους στον τελικό.

Τα Δεκάλεπτα: 22-13, 38-36, 56-50, 73-57