Τσιτσιπάς – Σίνερ 2-1: Απέκλεισε τον Ιταλό και πέρασε στον τελικό

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-1 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι του Γιανίκ Σίνερ και έκλεισε θέση στον τελικό του Μόντε Κάρλο.

Απρ 14, 2024 - 11:00
 0  9

Πανέτοιμος να σηκώσει τον τρίτο του τρόπαιο στο Μονακό είναι ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που νίκησε τον Γιανίκ Σίνερ με 2-1 (6-4, 3-6, 6-4) και έκλεισε θέση για τον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού, Τζόκοβιτς- Ρουντ. Τα λάθη του Σίνερ στο ξεκίνημα έδωσαν την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να κάνει break μόλις στο 3ο γκέιμ (αφού είχε χάσει μία ευκαιρία και στο πρώτο) και να πάρει το προβάδισμα. Ο Ιταλός σταδιακά ανέβασε το ρυθμό του και ισορρόπησε το ματς, αλλά ο «Στεφ» σέρβιρε πάρα πολύ καλά, είχε υπομονή και έκανε ελάχιστα λάθη, με αποτέλεσμα να κρατά σχετικά εύκολα το σερβίς του για να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-4.

Η εικόνα αντιστράφηκε στο δεύτερο σετ, όπου ο Σίνερ μπήκε σαφώς πιο αποφασιστικά, έκανε αμέσως break και προηγήθηκε 3-0, ενώ είχε ευκαιρία να «σπάσει» ξανά το σερβίς του Τσιτσιπά στο 4-1, χωρίς να τα καταφέρει. Ο Ελληνας τενίστας μείωσε σε 4-2 και προηγήθηκε 40-30 στο επόμενο γκέιμ, όμως ο Ιταλός πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους και κράτησε το σερβίς του. Το θρίλερ όμως ήρθε στο 9ο γκέιμ, με τον Σίνερ να σερβίρει για το σετ. Ο Τσιτσιπάς έφτασε πέντε φορές σε break point, αλλά κάθε φορά ο 22χρονος Ιταλός έβρισκε απάντηση, συνήθως με δύσκολα χτυπήματα.

Η ευκαιρία του Τσιτσιπά

Ο «Στεφ» έσωσε ένα σετ μπολ, αλλά στη δεύτερη ευκαιρία του ο Σίνερ έκλεισε το σετ με 6-3. Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του στο πρώτο γκέιμ του τρίτου και αποφασιστικού σετ και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, ενώ γλίτωσε και δεύτερο break στο 5ο γκέιμ. Μετά το 4-2, ο Σίνερ φάνηκε να αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα τραυματισμού στον οπίσθιο μηριαίο και ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύθηκε την ευκαιρία. Αφού μείωσε εύκολα, πίεσε το σερβίς του αντιπάλου του και, αφού έχασε αρκετά break points (τέσσερα), κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει και αμέσως μετά να προσπεράσει 5-4.

Ο Ιταλός κάλεσε για δεύτερη φορά φυσιοθεραπευτή, το πάλεψε, αλλά ήταν εμφανές ότι δυσκολευόταν πολύ στις κινήσεις του και ο «Στεφ» έκλεισε τον ημιτελικό με νέο break για το 6-4. Ο Έλληνας σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά στο Μόντε Κάρλο, ανεβαίνοντας παράλληλα στο Νο.10 της παγκόσμιας κατάταξης. Στον τελικό του Masters στο Μονακό ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον νικητή του έτερου τελικού ανάμεσα σε Τζόκοβιτς και Ρουντ.